הטרדות מיניות – Ruppin
Ruppin

הטרדות מיניות

מהי הטרדה מינית?

הטרדה מינית היא התנהגות של כפייה בהקשר המיני, לרבות הבטחה בלתי הולמת לתגמול תמורת אינטראקציות מיניות. הטרדה מינית יכולה לכלול הערות ומגע מיניים במסגרת אינטראקציה לא מינית, כמו הטרדות מילוליות או פיזיות בהקשר הגוף והזהות המגדרית.

מהי הטרדה מינית ע”פ החוק?

על פי החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ”ח – 1998, הטרדה מנית היא:
1. סחיטת אדם לביצוע מעשה בעל אופי מיני.
2. מעשה מגונה.
3. הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, אף שהאדם שאליו מופנות ההצעות הראה שאינו מעוניין בהן. ואולם, אין צורך להראות אי הסכמה במקרים אלו: ניצול של יחסי מרות, תלות או חינוך, לרבות ניצול של יחסי מרצה/מתרגל – סטודנט.
4. התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם, אף שהאדם שאליו מופנות ההתייחסויות הראה שאינו מעוניין בהן.
5. התייחסות מבזה או משפילה למינו, מיניותו, לרבות נטייתו המינית של אדם, בין אם הראה שהדבר מפריע לו ובין אם לאו פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום.

 

עובדות על הטרדה מינית-

 • הטרדה מינית היא תופעה שנשים בכל העולם חשופות לה ללא קשר לגיל ולמראה חיצוני. בדרך כלל נשים בדרגים נמוכים בעבודה עלולות להיות פגיעות יותר.
 • כמו מעשי אלימות אחרים כנגד נשים, הטרדה מינית אינה נובעת ממשיכה מינית כלפי המוטרדת, ולכן אין זה משנה בדרך כלל איך המוטרדת נראית, מתלבשת או מתנהגת.
 • עובד שהטריד עובדת אחת, יש סבירות כי הטריד גם בעבר, ויטריד בעתיד במידה ולא יופסק.
 • חשוב מאד להראות התנגדות תקיפה כבר בתחילתה של ההטרדה המינית, המשמשת את המטריד לצורך ביסוס יחסי הכוחות ויצירת עמדת כוח כלפי המוטרדת.
 • הטרדה מינית אינה רק מפריעה ו”מציקה” למוטרדת, התוצאות יכולות להיות חמורות מאוד: פגיעה פיזית, פגיעה נפשית, קושי לתפקד במקום העבודה ועוד.
 • רבות מהמוטרדות נמנעות מלהתלונן עקב חששן מתגובת הסביבה/החברה, שמא בני הזוג יחשדו בעידוד הקשר עם הגבר המטריד, או בכך שהסכימו לקשר ולא עשו די כדי למנוע אותו.
 • מקרי הטרדה מינית רבים מדווחים למעביד בצורה עקיפה על ידי עמית לעבודה.

הטרדה סביבתית-

מתוך פסק דין משנת 2018 ניתן ללמוד כי מרחב אקדמי רווי תכנים מיניים מצד מרצה/מנחה/מתרגל מהווה הטרדה מינית אסורה, גם אם התכנים לא הופנו באופן ישיר למיניותו/ה של סטודנט/ית ספציפי/ת. לדוגמה: סיפורים של בעל המרות על יחסי מין שקיים או הצגת תמונות ארוטיות וסרטונים בעלי אופי מיני.
הערה: פסק הדין עוסק ביחסי עבודה. אנו ביצענו הקבלה למוסדות האקדמיים בהתאם להגדרת יחסי המרות באקדמיה בחוק למניעת הטרדה מינית. נוסח זה אינו לשון החוק.

התנכלות-

בנוסף להטרדה מינית, החוק למניעת הטרדה מינית אוסר גם על התנהגות המהווה התנכלות הקשורה להטרדה מינית. התנכלות תהיה פגיעה מכל סוג שהיא שמקורה בהטרדה מינית, או בתלונה או בתביעה שהוגשו על הטרדה מינית. התנכלות על רקע הטרדה מינית הינה עבירת משמעת נוספת בפני עצמה. התנכלות יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות,
לדוגמה:
1. בהוספת חובות בלימודים ובהגשת עבודות.
2. בהורדת סמכויות או מידור בהחלטות- למשל, מנחה אשר ממדר סטודנט/ית מתהליכים במחקר בעקבות.
3. סירוב למגע מיני או בעקבות הגשת תלונה על הטרדה במניעת קידום ו/או קבלתו.
מידע חשוב!
 • המוסד האקדמי מחויב לבצע בירור אודות הטרדות ופגיעות שהתרחשו בכל המרחבים הקשורים למוסד, לרבות כנסים, פעילויות גיבוש, נסיעות במסגרת הלימודים, מעונות, ואף מרחבים כגון קבוצות וואטסאפ, מייל ופגישות או שיעורים שהתקיימו בפלטפורמות דיגיטליות.
 • הממונות על הטרדה מינית במוסד האקדמי מחויבות לבצע בירור בכל מקרה שנודע להן או להנהלת המוסד על הטרדה או התנכלות, גם במקרה של תלונה אנונימית.
 • גם במקרה בו מי שהתלוננו בחרו למשוך את התלונה, הממונות מחויבות לפתוח בהליך בירור נוסף ולבדוק למה נמשכה התלונה והאם הייתה התנכלות.
 • במקרה ולא מבוצע בירור למרות שהוגשה תלונה או נמסר דיווח לממונות או לגורם בכיר אחר (לרוב ראשי חוגים ו/או דיקנים), ניתן לפנות אלינו ובהתאם לצורך גם להתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית כדי שנוכל לסייע ולקדם את הליך הבירור.
 • הממונות והמנהלים/ות במוסד מחויבות בחובת סודיות, כלומר- אסור להן לחשוף את מגיש/ת התלונה או לציין את שמות המעורבים/ות ככל הניתן, אך מחובתן החוקית לבצע בירור אודות המקרה.

הממונות לנושא הטרדה מינית במרכז האקדמי רופין:

ד”ר רונית אבן זהב
[email protected]
משרד: בית 9 (עבודה סוציאלית), חדר 1
טלפון: 09-8983036,  נייד: 0507759268

ד”ר אריאלה פז
[email protected]
משרד: הפקולטה למדעי הים במכמורת
טלפון: 09-8304124, נייד: 052-6612330

 

 

ליאורה אבידן
[email protected]
משרד: מרכז ייעוץ והרשמה, בית 26
טלפון:  09-8983030, נייד: 052-6516685

במקרה של אי מענה אפשר לפנות אל רמ”ח רווחה של אגודת הסטודנטים במייל- [email protected]

 

 

תקנון רופין להטרדות מיניות-
https://rup.co.il/termsrup

 


אולי יעניין אותך לקרוא גם?
מחלקת אקדמיה
rupin_mainadmin

מרתונים- המפתח שלך להצלחה

כמו בכל שנה, המדור האקדמי של אגודת הסטודנטים גאה להפעיל מרתונים במקצועות השונים.
רגע… מה זה מרתון?
מרתון הוא בעצם יום מרוכז של בין 5-6 שעות בו עוברים על החומר הנלמד עם סטודנט מצטיין שנבחר ע”י האגודה לאחר שנבדקו כישורי הלימוד והעברת החומר שלו. המרתונים מועברים בקבוצות קטנות, ולעיתים קיימים שני מרתונים באותו יום (בוקר וערב) לנוחיות הסטודנטים.

המשך קריאה »
מחלקת אקדמיה
rupin_mainadmin

לקראת תקופת הבחינות- טיפים ללמידה נכונה

כמה פעמים מצאתם את עצמכם אומרים “זהו, עכשיו אני יושב ונכנס לעניינים לקראת המבחן” אבל אחרי חמש דקות הדבר היחיד שנכנסתם אליו היה לפייסבוק? בשביל זה אנחנו כאן- לתת לכם טיפים ללמידה נכונה!
אז… איך מומלץ ללמוד לבחינה?

המשך קריאה »
דילוג לתוכן